Про надійність роботи електричних мереж.
Чому важливо знати про охоронні зони електромереж?
Охоронні зони ліній електропередачі (ЛЕП) – це умовні відрізки на землі чи в повітрі, що віддалені на певну відстань по обидві сторони лінії від крайніх проводів ліній електропередачі. Щоб запобігти шкоді здоров’ю і життю людини, а також пошкодженням електрообладнання, в охоронних зонах діють обмеження на проведення робіт і розміщення сторонніх предметів.
Перш за все, необхідно знати межі охоронних зон:
для повітряних ліній до 1 кВ – 2 метри від крайніх проводів,
для повітряних ліній до 20 кВ – 10 метрів від крайніх проводів,
для повітряних ліній 35 кВ – 15 метрів від крайніх проводів,
для повітряних ліній 110 кВ – 20 метрів від крайніх проводів,
для трансформаторних підстанцій – 3 метри від огорожі або споруди за периметром,
для підземних кабельних ліній електропередачі – 1 метр.
На цих відстанях забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електрооб’єктів чи спричинити нещасний випадок. Зокрема, забороняється:
- перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підмикання до електричних мереж;
- будувати житлові, громадські та дачні будинки;
- влаштовувати будь-які звалища;
- складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;
- розпалювати вогнища;
- розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів;
- накидати на струмопровідні частини об'єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;
- саджати дерева та інші багаторічні насадження;
- влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
- запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;
- будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд тощо.
- здійснювати зупинки усіх видів транспорту(крім) залізничного в охоронних зонах повітряних ліній електропередач напругою 330кВ і вище.
- виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тон, скидати і зливати їдкі і ті , спричиняють корозію , речовини, паливо-мастильні матеріали.
Пам’ятайте, що недотримання правил поведінки в зонах ЛЕП може призвести навіть до летального випадку. Тож зберігайте цю інформацію собі та діліться нею з рідними й близькими!